Titan - nowa Ziemia (2000)
Art Vitello
Ewa Złotowska
Matt Damon
Bill Pullman

Przerost formy nad treścią

<a class="text" href="fbinfo.xml?aa=952"><b>"Titan - nowa ziemia"</b></a> to pełnometrażowy film animowany, który wbrew utartym przekonaniom, iż "kreskówki są dla dzieci" nie jest przeznaczony
"Titan - nowa ziemia" to pełnometrażowy film animowany, który wbrew utartym przekonaniom, iż "kreskówki są dla dzieci" nie jest przeznaczony dla najmłodszych widzów, ale dla odbiorców nieco starszych. Akcja obrazu rozpoczyna się w roku 3028 Ziemię atakują obcy - Drejowie, którzy przy pomocy potężnej broni niszczą Niebieską Planetę. Nielicznym ocalałym z pogromu ludziom udaje się uciec, ale na zawsze zostają oni pozbawieni swojego domu. Piętnaście lat później Cale, nastolatek, który pamięta zagładę Ziemi dowiaduje się, że jest w posiadaniu mapy, która może wskazać miejsce ukrycia Titana - olbrzymiego statku kosmicznego będącego w stanie zawieźć ludzi do nowego, lepszego świata. Wraz z przyjaciółmi wyrusza on na niebezpieczną wyprawę, której stawką są przyszłe losy ludzkości Muszę przyznać, że "Titan - nowa ziemia" to jeden z lepszych filmów animowanych jakie mi przyszło oglądać ostatnimi czasy. Ma niezłą fabułę, dynamiczną muzykę, ale przede wszystkim jest doskonale zrealizowany od strony technicznej Zacznijmy jednak od początku. Opowiadana w filmie historia jest ciekawa i oryginalna (nie przypominam sobie innego filmu, w którym akcja rozgrywałaby się po zagładzie Ziemi), ale mimo wszystko nie wykracza ona poza utarte schematy gatunku. Obraz kończy się szczęśliwie, czarne charaktery zostają pokonane a zdrajcy ukarani, oczywiście jest również wątek miłosny. Takich obrazów widzieliśmy już tysiące. Na szczęście twórcy "Titana" dobrze wykorzystali sprawdzone już wcześniej pomysły i zrealizowali film, który ogląda się bardzo dobrze a niekiedy wręcz z zachwytem Zasługa takiego stanu rzeczy tkwi głównie w perfekcyjnej animacji, dzięki której autorom udało się stworzyć wiarygodny obraz kosmosu, poszczególnych planet i zamieszkujących je istot. Twórcy przenieśli na duży ekran technologię, która doskonale znana jest wszystkim miłośnikom takich gier jak "Final Fantasy 8", "Resident Evil", czy "Fear Effect". Na trójwymiarowe renderowane tła nałożyli oni dwuwymiarowe animowane postaci. Efekt jaki w ten sposób uzyskali jest naprawdę niesamowity. Statki kosmiczne, skafandry, czy wnętrza wyglądają jak prawdziwe a oglądane wydarzenie stają się bardziej realistyczne. Twórcom bardzo zależało na tym, aby poszczególne sceny w filmie były jak najbardziej wiarygodne. Realizując ujęcia pokazujące zniszczenie globu ziemskiego animatorzy nałożyli na siebie 30 warstw trójwymiarowych elementów a ponadto konsultowali się z geologami, którzy przygotowali specjalny raport dokładnie opisujący jak taka olbrzymia eksplozja mogłaby wyglądać Ciężko słowami opisać efekt pracy animatorów "Titana". Takie sceny jak pościg dwóch statków pomiędzy olbrzymi lodowymi pierścieniami Tigrina, czy przelot przez mgławicę katedralną, kiedy śladami statku kosmicznego podążają fosforyzujące istoty nie z tego świata trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy Projekcji towarzyszy dynamiczna muzyka, która wykonywana jest przez gwiazdy współczesnego rocka - Powerman 5000, Electrasy, Lit, czy Texas. Każdy z utworów jest tak skomponowany, że nawiązuje do określonej postaci, motywu lub sekwencji filmu. Dzięki temu zabiegowi ostre kompozycje doskonale współgrają z oglądanymi przez nas wydarzeniami i nie powinny razić nawet starszych osób, które wybiorą się na projekcję ze swoimi dziećmi "Titan - nowa ziemia" to solidnie zrealizowany film przygodowy osadzony w fantastycznych realiach i powinien spodobać się wszystkim miłośnikom tego gatunku. Od strony fabularnej nie jest on może wyjątkowy, ale technicznie naprawdę zachwyca. Akcja szybko przesuwa się do przodu, oglądane przez nas obrazy niekiedy zapierają dech w piersiach a całości towarzyszy współczesna muzyka rockowa - czego zatem można jeszcze chcieć więcej od niezobowiązującego, wakacyjnego filmu.